Розстріляне відродження

 

12 травня в аудиторії 7301 для студентів груп ФІЛ-14-1, ФІЛ-12-1 пройшов захід «Розіп’яття на ґратах», присвячений трагедії розстріляного відродження, який провели бібліотекарі читальної зали центральної міської бібліотеки.

 Розстріляне відродження – літературно-мистецьке покоління 20-х – початку 30-х рр. в Україні, яке дало високохудожні твори у галузі літератури, живопису, музики, театру і яке було знищене тоталітарним сталінським режимом, саме на цьому наголосили ведучі у вступному слові. Початком масового знищення української інтелігенції вважається травень 1933 року, коли 12–13 числа відбулися арешт Михайла Ялового і самогубство Миколи Хвильового 13  травня  1933  року.

На вечір було запрошено члена товариства української мови Урсула Володимира Дем’яновича, який власне і розповів молоді  про ті  страшні часи в житті України, пік репресій, коли було знищено цвіт української нації - понад двісті поетів, прозаїків, перекладачів, літературних критиків, літературознавців, викладачів, театральних діячів, як і сотні тисяч інших людей, які стали жертвами злочинного сталінського режиму в 30-ті роки ХХ століття. Студенти переглянули фільм про митців «Розстріляного відродження», про їхню творчість та життєві шляхи.

В історії України та її культури важко переоцінити внесок письменників цієї доби. Вони як ніхто інший усвідомлювали те, що наші духовні традиції потрібно берегти і примножувати, тільки так ми збережемо нашу незалежність і самобутність.

Окрасою нашого заходу був виступ співачки Олени Кравченко, яка виконала для нас українські народні та авторські пісні: «Черемшина», «Два кольори», «Стоїть гора високая»,  «Рушничок».

Далі на нашому вечорі лунали поетичні рядки  від члена спілки літераторів «Славутич» Ніли Іванівни Волкової, яка є активною учасницею бібліотечного літературно-поетичного клубу «Діалог». Поетеса виконала власні вірші: «Витоки» , «Ода поезії» та «Тривожна весна», в яких оспівувалась любов до рідної мови, до Батьківщини.

Трагічна доля покоління 20-30-х років демонструє всю силу українського духу, його творчий потенціал, необхідність пошуку свого шляху й незалежності від впливу інших культур. Сторінки «Розстріляного Відродження» хвилюють і сьогодні. Хоч десятиліття змінили світ до невпізнаності, змінили й Україну в світі. Але незмінною залишається самобутність  літературно-мистецького покоління і неоціненне значення його творчості для України теперішньої та майбутньої.

Вечір завершила прекрасна пісня «Квітка-душа» у виконанні Олени Кравченко. Захід не залишив нікого байдужим, запрошені студенти ділились своїми емоціями та висловлювали щиру подяку організаторам.

Українська