Візит викладача кафедри перекладу Ануріної І.С. у складі делегації Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського до Університету Абертей (Сполучене Королівство)

 

З 23 по 30 січня делегація Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського відвідала Університет Абертей (Сполучене Королівство). Візит відбувся в рамках реалізації останнього етапу Програми розвитку лідерського потенціалу університетів України, організованою Британською Радою в Україні та Фундацією лідерства у вищій освіті (Сполучене Королівство) у партнерстві з Інститутом вищої освіти Академії педагогічних наук України та за підтримки Міністерства освіти України.

На початку 2016 року КрНУ став одним з 12 учасників, яких обрали для участі у згаданому проекті. Відвідуючи різноманітні тренінги та семінари, які проводили представники згаданих британський організацій, наш університет втілював у життя проект під назвою «Комплексний підхід до забезпечення якості вищої освіти».

Поїздка до Сполученого Королівства стала фінальним заходом, який дозволив делегації КрНУ ознайомитися з досвідом забезпечення якості освіти у британських вищих навчальних закладах. Під час тижневого візиту наш університет представляв проф. М. В. Загірняк, ректор КрНУ, проф. А. Б. Почтовюк, декан факультету економіки й управління, Д. М. Загірняк, доцент кафедри фінансів та кредиту, І. С. Ануріна, викладач кафедри перекладу. Участь у візиті взяла також і Ж. В. Таланова, координатор проекту університетської команди, Інститут вищої освіти НАПН України, Національний Еразмус + oфіс.

Університет Абертей, який знаходиться в місті Данді (Шотландія), був заснований ще 1898 року як технічних виш, що орієнтувався на підготовку фахівців у галузі текстильної промисловості, якою активно займалося місто в кінці ХІХ – на початку ХХ століття. Але згодом на ринку праці з’явився попит на фахівців у галузі економіки та юриспруденції. 

Університет Абертей та КрНУ дуже схожі своїм процесом становлення, а також мають практично однакову кількість студентів. Тож представники нашого університету отримали можливість зустрітися з працівниками різних рівнів управління, а також викладачами. 

У перший день делегацію привітали ректор Університету Абертей проф. Найджел Сітон, який розповів про ключові аспекти розвитку університету, та декан Факультету бізнесу проф. Гевін Рід, який у загальному пояснив процес забезпечення якості освіти.

Після перерви відбулася зустріч з доктором Мартіном Вотсоном, начальником відділу підвищення якості викладання та навчання та програми післядипломної освіти, менеджером з академічної якості, відділу підвищення якості викладання та навчання Джулі Блеквел-Янг, а також менеджером з академічного управління. Вони познайомили команду КрНУ з національними особливостями забезпечення якості вищої освіти, оскільки система освіти в Шотландії відрізняється від освітньої системи Англії. Зокрема, представники Університету Абертей розповіли про Кодекс якості вищої освіти, який існує в університеті та містить ключові положення надання якісних освітніх послуг. Особливий наголос був зроблений на необхідності постійного підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників університету, що є ще одним важливим аспектом забезпечення якості освіти. 

Наступного дня на делегацію чекала зустріч з доктором Алексом Авраменко, який викладає на Факультеті бізнесу. Він детально пояснив процес акредитації програм та модулів (під модулем у Шотландії розуміють дисципліну), а також зазначив основні відмінності шотландської та англійської систем освіти. Загалом для отримання ступеню бакалавра в Шотландії необхідно провчитися мінімум три роки, після чого можна отримати так званий «базовий» диплом бакалавра. Після четвертого року навчання в університеті студенти отримують диплом бакалавра з відзнакою, що може ранжуватися за рівнями (1, 2.1, 2.2 та 2.3).

Під час зустрічі з Проректором з адміністративної роботи Марком Бато делегації КрНУ обговорила роль Шотландської ради з фінансування, яка займається спрямування коштів на освіту в усій Шотландії та визначення перспективних напрямів розвитку на кожні наступні три роки.

Доктор Ніколай Муравйов, викладач Факультету бізнесу, який відвідував КрНУ у грудні 2016 року, зупинився на процесі модерації матеріалів з навчальних дисциплін. Не менш продуктивною була зустріч з менеджером з навчальних планів Клер МакІкен, яка пояснила вимоги та процедури забезпечення якості в Університеті Абертей.

Професор Реза Куі, голова Комітету з присудження наукових ступенів, пояснив процес отримання наукового ступеня PhD та роз’яснив основні вимоги до наукової роботи аспірантів. Виявилося, що студенти можуть піти до аспірантури, маючи лише диплом бакалавра з відзнакою певного рангу. Щороку аспірант звітує про свої наукові досягнення, до дозволяє забезпечувати якість навчання, а в разі невідповідності вимогам до аспірантів, запропонувати студенту закінчити магістратуру.

На зустрічі з викладачами Факультету бізненсу Шогою Гроган та Аланом Стівенсоном обговорювалися питання забезпечення якості на рівні академічних програм, а також організація проходження практики студентами під час навчання.

День завершився дискусією з Еллі Петрі, яка є менеджером Студентської асоціації Універитету Абертей. Вона пояснила структуру студентського самоврядування та наголосила на ключовій ролі студентів у забезпеченні якості надання освітніх послуг.

Про особливості якості освіти магістрів та аспірантів розповіла також і Директор факультету післядипломної освіти доктор Ніа Вайт. Основним завдання післядипломної освіти є забезпечення міждисциплінарних навичок студентів з метою надання їм якнайбільше можливостей для подальшого працевлаштування.

Проректор з начальної роботи проф. Стів Олівіє презентував команді КрНУ результати змін, які відбувалися в університеті протягом трьох років. Він зазначив, що було запроваджено нову систему оцінювання (GPA), яка є визнаною на міжнародному рівні; щороку студенти зобов’язані обрати одну дисципліну загального спрямування; відбувся перехід від системи 15 кредитів до 20 кредитів, що дозволило поглибити вивчення дисциплін; оцінювання студентських робіт має відбуватися протягом 10 робочих днів; впровадження електронного оцінювання знань; запровадження скороченого терміну навчання (можливість закінчити освіту швидше, навчаюсь протягом літа).

На завершення делегація КрНУ відвідала День Факультету бізнесу, на якому всім учасникам вручили сертифікати, а також обговорила перспективи подальшої співпраці, зокрема обмін студентами та викладачами в рамках програми Erasmus+.

Українська

Додати новий коментар